Antica Tenuta Pietramore - Abruzzo DOP Trebbiano Superiore 2021
Antica Tenuta Pietramore - Abruzzo DOP Trebbiano Superiore 2021 Den oprindelige pris var: kr.154,00.Den aktuelle pris er: kr.100,00.
Tilbage til produkter

Tenuta di Castellaro – Ypsilon 2024

kr.179,00

v/6 stk. 149,-

På lager

Antal: Pris Spar:
1 kr.179,00 kr.0,00
6 kr.149,00 kr.30,00
Varenummer (SKU): 0005-10004 Kategorier: , ,
Beskrivelse

Klassifikation: Rosso Ypsilon 2024

Tre druer til en glædelig vin
En vertikal rødvin, der har fået sit navn fra den geografiske form af den æoliske øgruppe, som trækker en Ypsilon-drue til sig, der ligger ud for den sicilianske kyst.
De afstilkede druer gæres af den gær, der naturligt findes på druerne. Ved afslutningen af ​​den alkoholiske gæring dekanteres vinen til stålbeholdere, hvor den raffineres og udfører den malolaktiske gæring. Lagringen finder altid sted i stål i cirka 1 år.
Vinen underkastes ingen klaring, men blot statisk dekantering
før aftapning.

Druesammensætning: Corinto Nero 1/3 , Nero d’Avola 1/3 , Alicante 1/3
Alkohol: 13 %
Udseende: Vinen har en violetrød farve.
Duft: Frugtagtige noter med artemisia og æble antydninger sejre til næsen.
Smag: Vin med typiske aromaer af røde frugter ogkrydderier, der tilbyder en indpakningsfuld og frisk smag med elegante tanniner og god vedholdenhed på ganen.

Yderligere information
Vægt1 kg
ProducentBaglio di Pianetto
Anmeldelser (0)

Anmeldelser

Der er endnu ikke nogle anmeldelser.

Kun kunder, der er logget ind og har købt denne vare, kan skrive en anmeldelse.